DOGOTERAPIA

 


 

11           

Nasza przygoda z dogoterapią rozpoczęła się w październiku 2012r. To wtedy zaczęłyśmy uczęszczać na kurs „Dogoterapii i metodyki szkolenia psów” organizowany przez Fundację CZE-NE-KA pod przewodnictwem Marii Czerwińskiej, która stworzyła termin dogoterapia!

 

Po pozytywnym zdaniu egzaminu zaczęłyśmy samodzielnie prowadzić zajęcia.

 

Od września 2013 prowadzimy cykliczne zajęcia w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Ochotka” przy ulicy Gorlickiej 5/7 w Warszawie oraz wiele innych zajęć.

 

  


 

      Terapeuci                   Historia dogoterapii w Polsce                         Opinie o naszej pracy                        Galeria

 


 

Terapeuci

 

 HJ

         

Hanna Janicka

 

Kwalifikacje: pedagog, logopeda, neurologopeda, dogoterapeuta.

- dyplom magistra w zakresie pedagogiki ogólnej uzyskany na Wydziale Pedagogiki Akademii

Humanistycznej w Pułtusku

- dyplom w zakresie logopedii ogólnej i neurologopedii uzyskany na Wydziale Filologicznym

Uniwersytetu Wrocławskiego

- dyplom w zakresie dogoterapii i szkolenia psów Fundacji Cze-Ne-Ka i w Niepublicznej Placówce Kształcenia Ustawicznego Perro.

 

Ukończone kursy:

- roczny kurs metody psychostymulacyjnej Dyna- Linqua M.S.

- roczny kurs pedagogiczny w Centrum Doskonalenia Nauczycieli

- kurs efektywnych technik uczenia się

- kurs Handle I⁰ zrozumieć autyzm w ujęciu Handle

- kurs podstawowy: stymulacja sensomotoryczna dziecka w pierwszym roku życia

- kurs : udział psów w terapii logopedycznej dzieci i dorosłych

- kurs : dogoterapia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

 

W poradni Sensa:

Prowadzi ; konsultacje , diagnozy , terapie dzieci i dorosłych dotyczących zaburzeń mowy

i komunikacji. Udziela porad , wskazówek w zakresie profilaktyki i interwencji logopedycznej.

W swojej pracy wykorzystuje z powodzeniem nowatorską metodę – terapie logopedyczną

(neurologopedyczną) z udziałem specjalnie przez siebie wyszkolonych psów.

Prowadzi także zajęcia edukacyjne tzw. spotkania z psami.

 

Zainteresowania zawodowe:

- zaburzenia funkcji poznawczych i wspomaganie rozwoju poprzez stymulacje procesów

lewopółkulowych

- stymulacje mowy u pacjentów z uszkodzeniami mózgu oraz wpływ obecności zwierząt na

zachowania i poprawę funkcjonowania

 

Prywatnie: Szczęśliwa żona i matka, niepoprawna optymistka, wielbicielka zwierząt szczególnie psów,

hodowca dogów niemieckich.

   

 

 

 SJ  

Sylwia Janicka 

 

Kwalifikacje: dogoterapeuta, szkoleniowiec w Fasstari Kennel

- ukończone studia podyplomowe "Pies w społeczeństwie. Hodowla i zachowanie" na SGGW w Warszawie

- dyplom w zakresie dogoterapii i szkolenia psów Fundacji Cze-Ne-Ka

 

Zainteresowania:

- wczesna stymulacja i socjalizacja szczeniąt

- szkolenie psów i przygotowanie ich do pracy terapeuty

 


 

Historia dogoterapii w Polsce

 

W Polsce historia dogoterapii rozpoczyna się w 1987 roku, kiedy to przygotowująca do filmu "Widzę" Maria Czerwińska zauważa jak wspaniale reagują niewidome dzieci na widziane przez nie dotykiem zwierzęta. Czworołapni aktorzy stają się częstymi goœćmi Zakładu dla Niewidomych w Laskach potem Instytutu Głuchoniemych, Domu Pomocy Społecznej itd. Coraz więcej ludzi zauważa dobroczynny wpływ terapeutów czy wręcz "„futrzanych lekarzy" (jak te wspaniałe psy nazwali dziennikarze) i rewelacje o ich osięgnięciach trafiają do prasy.

W 1996 roku na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Targów Zoologicznych i Œwiatowego Dnia Zwierząt, Maria Czerwińska wygłasza referat pt. „Dogoterapia" o swoich 9-o letnich doœwiadczeniach w woluntarystycznej pracy z osobami niepełnosprawnymi, które odwiedzała w tym czasie wraz ze swoimi psami. Prasa podchwytuje nowy termin dogoterapia i wkrótce ukazuje się wiele artykułów na ten temat. Wokół Marii Czerwińskiej skupia się coraz więcej osób chcących „"użyczyć" swoich psów by wspomóc innych potrzebujących.

W 1998 roku zostaje formalnie zarejestrowana Fundacja PrzyjaŸni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, której celem statutowym stała się nowopowstała w Polsce DOGOTERAPIA. W 2000 r. za swoją dogoterapeutyczną pracę na rzecz dzieci zostaje pasowana przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uœmiechu na Kawalera Orderu Uœmiechu.

Termin „Dogoterapia" i metoda oraz sposób jej stosowania zaczyna być zauważany i za granicą kraju.

Fundacja CZE-NE-KA jest jej ambasadorem. W 2001 roku CZE-NE-KA jest zaproszona do członkowstwa w tworzącej się ADE-u (Assistance Dogs Europe) i weszła w skład komisji Funding and Public Relations. W rok póŸniej w 2002 roku zostaje zaproszona do udziału w Pet Night – tygodniowej promocji osiągnięć organizacji europejskich w stosowaniu psów do szeroko rozumianej pomocy na rzecz osób potrzebujących (psy dla niewidomych, głuchoniemych, psy asystujące, na wózkach a także psy poszukiwawcze czy ratownicze) Samojedka B’LADY Aranda i Alaskan Malamute ANOUK reprezentują Polskę jako psy terapeutyczne na spotkaniach w Parlamencie Europejskim i z Księciem Belgii.

Zainteresowanie prasy, liczne wywiady i prezentacje prowadzonych zajęć w TV i radiu rozpropagowały metodę i zainspirowały wiele osób w całym kraju by spróbować zrobić cośœ dobrego na swoim terenie, wkrótce zaczęły powstawać nowe organizacje (05.09.2003 r., Fundacja "Ama Canem", 2003 r. Fundacja Pomocy Terapeutycznej Cane Pro Humano, w 2006 Fundacja „Pies dla Stasia"), które dalej rozpropagowały dogoterapię i jej dobroczynny wpływ na osoby niepełnosprawne.

W 2003 roku Fundacja CZE-NE-KA zorganizowała I w Polsce Międzynarodową Konferencję Naukową - "Dogoterapia a realia dnia dzisiejszego" w której udział wzięło aż 7 krajów. Na konferencji spotkali się też prawie wszyscy zainteresowani dogoterapią w Polsce (138 uczestników konferencji z całej Polski). Największym jednak sukcesem tej konferencji było poznanie się osobiste śœrodowiska i zainicjowanie powstania Polskiego Związku Dogoterapii (formalnie zarejestrowanego 21 stycznia 2005 r).

Obecnie Fundacja CZE-NE-KA jest nadal jedyną Polską organizacją, która jest pełnym członkiem ADE-u, a jej programy dogoterapii zyskują uznanie w całej Europie.

Maria Czerwińska

 


 

Opinie o naszej pracy

 

"W świetlicy odwiedzili nas niespodziewani goście. Były to maleńkie szczeniaki rasy Border Collie. Pieski nie miały jeszcze kontaktu z tak liczną grupą dzieci. Naszym zadaniem było oswoić je z nami i nową dla nich sytuacją. Musieliśmy być bardzo cicho, aby ich nie przestraszyć. Nasi goście szybko nas polubili i domagali się wielu pieszczot."

Świetlica Socjoterapeutyczna "Ochotka"

Wrzesień 2015

 

"Listopadowe piątki w „Ochotce” pełne były atrakcji. Tak jak w poprzednich miesiącach gościliśmy u siebie psy wraz z ich właścicielami. Abę, Orę i Tarana znamy już bardzo dobrze, przyszedł więc czas na zapoznanie się z trzymiesięcznym dogiem niemieckim Zulą, której bardzo szybko przypadliśmy do gustu. Zula pozwoliła, abyśmy robili jej zdjęcia, głaskali ją i przytulali. Pomimo jej młodego wielu suczka jest bardzo ułożona i oddana swoim właścicielom."

Świetlica Socjoterapeutyczna "Ochotka"

Listopad 2013

 

"Oprócz obowiązków szkolnych, które nas czekają wychowawcy, aby wyjść naprzeciw naszym marzeniom zaproponowali kontynuację zajęć dogoterapeutycznych, które miały miejsce w ubiegłym roku kalendarzowym. Z zadowoleniem przywitaliśmy w „Ochotce” Abę, Orę i Tarana, które swą niespożytą energią i chęcią do zabawy zmęczyły nie jednego z nas. Dzięki właścicielom tych wspaniałych czworonogów są one doskonale przygotowane do zajęć z dużą grupą dzieci. Wykonują polecenia, słuchają gdy do nich mówimy, aportują, spacerują przy nodze i wdzięczą się niesłychanie. Największą radość sprawiamy im czesaniem i karmieniem."

Świetlica Socjoterapeutyczna "Ochotka"

Wrzesień 2013

 


 

Galeria

 

11

 

 

28.04.2015 Zajęcia z dogoterapii w Świetlicy Socjoterapeutycznej    WIĘCEJ >>

 

24.02.2015 Zajęcia z dogoterapii w Szkole Podstawowej nr 285 w Warszawie  WIĘCEJ >>

  

27.10.2015 Prowadzenie konferencji "Zajęcia logopedyczne z elementami dogoterapii"  WIĘCEJ >>

 

NEDEA z Gardeminki "Aba" w terapii logopedycznej      WIĘCEJ >>